• sk
  • SK
  • IT

NOVINKY

Zaujímavý rok 2020, čaká na čínske pracovné povolenie

Zaujímavý rok 2020, čaká na čínske pracovné povolenie

07.01.2021

Marek, ako by si charakterizoval rok 2020?

- Taký rok som vo svojej kariére ešte nemal. Tak isto, ako ostatní futbalisti. Začiatkom roka nič nenasvedčovalo tomu, že stojíme pred ťažkými mesiacmi. S prípravou sme začali v Daliane, kde sme boli do Čínskeho nového roku. Potom sme sa presunuli do Španielska. Tam sme zachytili správy o koronovíruse v Čine. Keďže sme nemohli odletieť, zostali sme v Španielsku, začiatok ligy, ktorý mal byť 22. februára, posunuli na neurčito. Až v polovici marca sme sa presunuli do Dalianu, kde pokračovala príprava v našom nádhernom novom tréningovom centri. Nakoniec sa liga začala až v druhej polovici júla. Mužstvá boli rozdelené do dvoch skupín, tá naša bola v Daliane. Všetky mužstvá bývali v jednom hoteli. Boli sme v bubline, chodili sme von iba na tréningy a zápasy. Spoznali sme sa aj s hráčmi z ostatných tímov, Veď sme boli spolu zavretí celé dva mesiace.

Dalian nepostúpil do play – off, ale hral o záchranu v súťaži. Sklamanie?

- Určite áno. Mali sme vyššie ambície, aj vedenie klubu si to predstavovalo ináč. V základnej časti sme striedali horšie zápasy s lepšími. Veľa duelov sme stratili v záverečných minútach. Keby sa stretnutia hrali do 80. minúty, tak by sme mali na konte oveľa viac bodov... Som rád, že sme boli úspešní hneď v prvom dvojzápase o 9 – 16. miesto a zachránili sme sa.

Pozitívom je úspech národného mužstva, postup na EURO.

- Aj účinkovanie v drese Slovenska poznačil koronavírus. Po rokovaniach Dalianu a predstaviteľov SFZ som septembrové zápasy Ligy národov vynechal, prišiel som domov v októbri. Super sme zvládli barážový duel proti Írsku. Po dueloch som zostal na Slovensku. V prípade návratu do Dalianu by ma čakala karanténa, počas nej by som nemohol trénovať a ani hrať zápasy. Zostal som doma a pripravoval som sa individuálne. Cítil som, že v novembrových dueloch mi chýbala zápasová prax, no dal som do toho maximum, aby som bol užitočný pre tím. Som veľmi šťastný, že sme vyhrali v Severnom Írsku a postúpili sme na EURO. Je to veľký úspech našej krajiny. Samozrejme, mrzí ma vypadnutie z B-divízie Ligy národov.

Ako vyzerajú Tvoje dni v súčasnosti?

- Po novembrových dueloch som si doprial trošku oddychu a potom som pod vedením môjho kondičného trénera Riša Kapustíka sa začal pripravovať na novú sezónu. Striedam bicyklovanie, beh, posilňovanie, futbal na mojom ihrisku. V súčasnosti využívam aj zasnežené kopce.

Kedy sa vrátiš do Číny?

- Ľudia v Daliane riešia pracovné povolenia pre nás Európanov. Presun nebude jednoduchý, lebo hneď po prílete do Činy musíme ísť do karantény. Tam, kde prvýkrát vstúpime na čínsku pôdu. Bolo by super, keby sme prileteli priamo do Dalianu. Ak by to bolo tak, dvojtýždňovú karanténu by sme mohli absolvovať v našom tréningovom centri a vzápätí by sme sa pripojili k tímu.