• sk
  • SK
  • IT

NOVINKY

Najprv hráč, potom trénovanie

Najprv hráč, potom trénovanie

08.06.2023

Osem mesiacov po prípravnom zápase s Čile sa však Marek Hamšík znovu ocitol v nominácii slovenského národného tímu, tréner Francesco Calzona ho povolal vzhľadom na veľký počet zranených hráčov.

Ako hráč

,,Som veľmi rád, že tu môžem byť. Absolútne som s tým už nepočítal, že by som tu mohol byť. Vôbec som neveril, že k niečomu takému môže dôjsť. Prišiel som ako hráč, ktorý chce pomôcť reprezentačnému tímu. Mám ešte stále chuť hrať, aj keď som už uzatvoril futbalovú kariéru. Pôvodne som si myslel, že na zraz prídem už ako člen realizačného tímu Francesca Calzonu."

Koniec kariéry

„Zrelo to už vo mne dlhšie, po debatách s rodinou a deťmi. Profesionálny futbal je na takom leveli, že to uberá z každodenného života a priorita je pre mňa teraz rodina.“

Francesco Calzona

,,Najviac som si futbal užíval vtedy, keď Francesco Calzona bol v Neapole asistentom Maurizia Sarriho. Strávil som celú kariéru v zahraničí, väčšinu v Taliansku. Futbal tam robia trošku inak. Tak som zodvihol som telefón, a navrhol som, prečo neskúsiť zahraničného trénera. Pánovi prezidentovi sa páčila táto myšlienka. Viem, že tento tréner je neskutočný pracant, miluje futbal a dá do toho všetko. Dal by som zaňho ruku do ohňa. Nepočul som od hráčov ani od realizačného tímu krivého slova. Výsledky neprídu hneď, ale uberá sa to správnym smerom."

Dôležité zápasy

„Luxembursko ukázalo svoju silu, určite potrápi aj iné tímy. Ale máme to dobre rozbehnuté, nula inkasovaných gólov. Zápas proti Islandu bude šesťbodový. Čakajú nás dôležité zápasy a som rád, že môžem podať pomocnú ruku."

Po reprezentácií najprv Neapol

,,Po reprezentačných dueloch pôjdem do Neapolu. Rád by som si na vlastnej koži užil majstrovské mesto. Titul som prial Stanovi, celému mestu a klubu, naozaj sa o to pokúšali dlhé roky. Myslím si, že si ten úspech budú užívať celé leto, mesto tým bude stále žiť.“

Trénovanie

,,Sedemnásteho júla nastupujem, budem trénerom tímu U15 v mojej Akadémii. V tomto tíme bude pôsobiť aj môj syn Christian. Chudák... (smiech). No teraz už vážne. Bude náročné skĺbiť úlohu otca a trénera. Gény neoklamete, majú ich obidvaja (mladší syn Lucas je členom tímu U13 – pozn.), sú veľmi kvalitní a perspektívni futbalisti. Teraz to bude na mne, aby som posunul moje myslenie a skúsenosti nielen synovi, ale celej mojej akadémii. Najprv chcem byť určite mládežnícky tréner. Deti sú ako špongia, môžu sa učiť strašne veľa. Byť hlavným trénerom na profesionálnej úrovni je neskutočne náročné, to zaberie 10-12 hodín denne.“

Člen realizačného tímu

,,Myslel som si, že už teraz prídem ako člen realizačného tímu. Po kariére ním budem, ale nie hneď ako asistent trénera. Teraz som skončil s futbalom a hneď budem koučom v národnom tíme? Na tejto úrovni sa to nedá. Musím sa učiť a vidieť futbal aj z trénerskej strany.”